Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
 

EpilogEpilog...


Samého mě překvapilo, kolika lidem v Evropě i za oceánem se dostala do ruky hudba, kterou jsem v zoufalých podmínkách nahrával před šestnácti lety s jedním kytaristou a o rok později s jiným.

Svým způsobem je to pocta ( ze které však nemám ani halíř ) a na druhou stranu i bolest a smutek, že jim to vše bylo předloženo v tak zprzněné podobě a pozdě.

Ale zároveň jsem už jiný.

Jiný než tehdy, kdy jsem s kručícím žaludkem, nevyspaný z nočních směn v elektrárně, lepil ve vymrzlém, vlhkém baráku pasáže a riffy nových skladeb a vymýšlel texty stylizované podle tehdejšího klišé...

Dnes by mi přišlo dětinské a trapné volat všechny ty smyšlené hejkaly a zapalovat kříže v situaci, kdy hybnou silou národů i jednotlivců je pověrčivost, sobectví a hloupost.  
Jak mám tvrdit, že teď, kdy je celá Země rabována ekonomickými zájmy a bohaté elity nerušeně zotročují celé státy, tak křesťanství, které nemá žádný vliv na společnost, někoho zotročuje?   V éře developerských mafií, politických figurek a umělých potratů mám chrchlat do mikrofonu, že za to může Bible?  Vždyť bych se tak stával přesně tím naivním bláznem, jakého mě chtějí diktátoři mít.  Je přitom pozoruhodné, že náboženské šílenství islámu je zcela mimo pozornost všech dnešních "bořitelů" křesťanství - na kterém ani není co bořit.  Je to snad tím, že Ježíš facky nevracel, ale muslimové na každou urážku odpovídají noži, kulomety a bombami?

Myslím si, že mystika má své místo v lidském životě, protože člověk bez tohoto rozměru je ubohý a podobný podsvinčeti. Startuje v krysích závodech, hlavu vygumovanou mediálním obrazem reality, důvěrou v instituce, stádními reflexy a přitom se domnívá, že je svobodný. Nevím přesně, čím to je, že někteří začnou i v tom zbědovaném stavu hledat a nacházejí pravdu, zatímco jiní zůstanou slepí a hluší po zbytek života.

Má ještě smysl vyvracet  nějaké lži, když i vláda nejmocnější země planety lže celému světu o 11.září 2001?   Zajímá to vůbec někoho?

Ani tím si nejsem jistý...  Ale vím, že s těmi, kdo se vždy spokojí s oficiálními informacemi a s názorem většiny, bych neměnil.  Pravdu stojí za to hledat.  Poznáte pravdu a pravda vás učiní svobodnými.


Roman Kříbek, říjen 2008
TOPlist